Valletta Europejska Stolica Kultury w 2018 roku

Valletta Europejska Stolica Kultury 2018, uznana za Światowe Dziedzictwo UNESCO została w 1980 roku. Jest to prawdziwe muzeum architektury barokowej i stolica jednego z najbardziej zaludnionych krajów na świecie, który jest mieszanką wielu kultur: angielski, włoski, arabski i afrykańskiej.

Stolica Malty, jest głównym ośrodkiem kulturalnym wyspy i jedną z głównych atrakcji turystycznych kraju. Szczyci się unikalną kolekcję kościołów, pałaców i muzeów. Valletta posiada budynki, datowane na początek XVI wieku, zbudowane w okresie panowania Zakonu Joannitów, zwanych również Szpitalnikami, lub Kawalerami Maltańskimi.
Wyspa ma tyle kościołów co dni w roku, czyli 365 i jest to bodaj jedyny znany mi kraj, gdzie mszy w Kościele Rzymskokatolickim wysłuchamy w języku arabskim. Na wszystkich kościelnych wieżach są dwa zegary, ale tylko jeden jest prawdziwy, a drugi jest namalowany. Cóż, według wierzeń dwa zegary są po to, aby oszukać diabła podczas porywania dusz. Nad drzwiami lub na dachach domów maltańskich umieszczane są rogi byka, które mają odstraszać złe duchy. Ciekawe praktyki jak na najbardziej katolicki kraj w Europie, poza Watykanem.
Valletta jest również nazywany Stolicą Kotów, które przeważnie są szare lub niebieskie, ale również pięknie rude. Nie wiem, czy jest to indywidualna rasa ale chyba powinna nią być. Koty są na prawdę wszędzie i ludzie zdają się je uwielbiać. Maltańczycy muszą także uwielbiać  teatr, bo Teatr Manuela jest trzecim najstarszym teatrem na świecie.
O Valletcie trzeba by by napisać książkę aby nie pominąć jej cudów i nie urazić dumnych mieszkańców. Niemniej żadne słowa nie oddadzą uroku tego żółtego od piaskowca miasta, gdzie każdy centymetr ziemi jest świadkiem niezwykłej historii.  Proponuję pooglądać zdjęcia i natchnąć się do podróży, wszak wypada znać Europejska Stolicę Kultury. Wiosna to doskonały czas, potem będzie tłoczno i bardzo, bardzo gorąco!

Strony o Malcie: www.visitmalta.comwww.cityofvalletta.org
Zdjęcia pochodzą z: www.trekearth.com

Mgarr Harbour & Ghajnsielem Village Valletta - Historical panoramaValletta - Harbour impressionValletta-Walking on the Republic street Valletta-yellow townView to Valletta & IL-GRADJOLAVelletta - Street in the deep by

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *